Skip to main content
Aktuality

Sekat či nesekat, toť otázka

By 25. 6. 2019No Comments

Najít optimální míru seče není jednoduché. Snažíme se sekání ve městě optimalizovat tak, aby nedocházelo k nadměrnému vysychání. Na mnoha místech, zejména v sídlištích, je udržován vyšší trávník, který v období veder lépe drží vlhkost a snižuje okolní teplotu. Nevýhodou je, že po dešti pak mnohem rychleji startuje růst trávy.

sekat-ci-nesekat
Pokud chceme ve městě snížit v těchto vedrech teplotu a zadržet vlhkost, musíme se smířit s tím, že po dešti občas tráva vyroste tak rychle, že ji firmy nestihnou posekat. Na některých místech bude tedy vyšší, než se na ně podle plánu údržby postupně firmy dostanou.
Nevýhodou tohoto postupu je, že nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, kdy bude pršet. Jeden vydatný déšť může znamenat, že tráva vyroste za týden pomalu do pasu. I když mají seč ve městě na starosti tři firmy, není v jejich možnostech posekat celé město za jeden den. Situace je o to komplikovanější, pokud prší několik dní za sebou, kdy tráva roste, ale nejde sekat.
Druhou možností je provádění seče nakrátko. Na pohled to bude hezčí, ale jen do doby, než trávník vyschne. Spolu s tím dojde v období veder k vysychání travnatých ploch, které způsobí zvýšení teploty ve městě. Čerstvě posekaný trávník vypadá hezky, ale podle většiny odborníků má takový způsob sekání na klima ve městě spíš negativní vliv.

V tuto chvíli vytipováváme několik míst s nižším pohybem obyvatel, kde by měly být vysazeny květinové louky. ? ??

Close Menu

ODS Kladno

Ivana Olbrachta 60
27201 Kladno

E:info@odskladno.cz
T: 776 325 000