Pomocí projektu Kladno sobě chceme občany zapojit do rozhodování o tom, jak bude vypadat místo, kde žijí. Vyčleníme část rozpočtu a díky tomu si sami rozhodnete, co ve své čtvrti chcete.

do-roka-a-do-dne

Funguje to jinde?

V ČR bylo poprvé takzvané komunitní nebo participativní rozpočtování použito v obcích Nelahozeves a Příbor v letech 2012-2014. V posledních letech ho s úspěchem zvedli v Praze, Ostravě nebo například ve Slaném. Participativní rozpočet navrhujeme od roku 2014, tedy od doby, kdy se začal v naší republice používat ve větších městech. Bohužel zastupitelé Volby pro Kladno, KSČM a ANO návrh vždy zamítli.

Jak na to?

Chceme vyčlenit část rozpočtu města na projekt Kladno sobě. Lidé si díky tomu sami rozhodnou, na co budou prostředky využity. Pro začátek navrhujeme vyčlenit necelé procento, tedy 15 milionů Kč. Následně lidé navrhnou projekty a po veřejném projednání návrhů i rozhodnou, na co se vyčleněné finanční prostředky použijí.

Navrhujeme město rozdělit na následující části: Kladno Centrum, Podprůhon a Ostrovec, Starý Rozdělov, Rozdělov Sever, Rozdělov Jih, Hnidousy, Motyčín, Dubí, Dříň, Vrapice, Sítná, Staré Kročehlavy, Okrsek 0, Okrsek 2 a Okrsek 4.

V závislosti na počtu obyvatel by se jednotlivým částem přidělila částka 300 tis, až 2 miliony Kč. Poté by se obyvatelé v daných lokalitách a spolky, které tam působí, vyzvali k předkládání návrhů, které by byly posouzeny z hlediska jejich možné realizace.

O tom, které návrhy uspějí a budou podpořeny finančním příspěvkem, budou opět rozhodovat obyvatelé jednotlivých čtvrtí. Umožníme lidem, kteří žijí, pracují či tráví volný čas v konkrétní lokalitě, aby měli přímý vliv na to, co se v jejich okolí děje.

Například ve Slaném podobný postup přispěl ke vzniku pozitivních vazeb mezi městem a jeho občany i mezi lidmi v dané lokalitě navzájem.

komunitni-participativni-rozpocet-down

DopravaBezpečnost Rozvoj Hospodaření | Školství | Sport Zdraví Řízení města