Skip to main content
Aktuality

Prosazujeme participativní rozpočet

By 30. 1. 2018No Comments

dan-jiranek-participativní-rozpocet-ods-kladno

Participativní rozpočet je rozpočet, u kterého občané sami rozhodují, na co budou prostředky města využity. Město vyčlení ze svého rozpočtu určitou část, my navrhujeme pro začátek necelé procento, tedy 15 milionů Kč. Následně občané města žijící v jednotlivých částech města navrhnou projekty a po veřejném projednání návrhů i rozhodnou, na co se vyčleněné finanční prostředky použijí.

Navrhujeme město rozdělit na následující části: Kladno Centrum, Podprůhon a Ostrovec, Starý Rozdělov, Rozdělov Sever, Rozdělov Jih, Hnidousy, Motyčín, Dubí, Dříň, Vrapice, Sítná, Staré Kročehlavy, Okrsek 0, Okrsek2 a Okrsek 4. V závislosti na počtu obyvatel by se jednotlivým částem přidělila částka 300 tis, až 2 miliony Kč. Poté by se obyvatelé v daných lokalitách a spolky, které tam působí, vyzvali k předkládání návrhů, které by byly posouzeny z hlediska jejich možné realizace. O tom, které návrhy uspějí a budou podpořeny finančním příspěvkem, by opět rozhodovali obyvatelé.

Participativní rozpočet umožňuje, aby lidé, kteří žijí nebo pracují či tráví volný čas v konkrétní lokalitě, měli přímý vliv na to, co se v jejich okolí děje. Jsme přesvědčeni, že by takový postup přispěl ke vzniku pozitivních vazeb mezi městem a jeho občany i mezi lidmi v dané lokalitě navzájem.

V ČR bylo poprvé participativní rozpočtování použito v obcích Nelahozeves a Příbor v letech 2012-2014. V posledních letech ho s úspěchem zvedli v Praze, Ostravě nebo například ve Slaném.

Participativní rozpočet navrhujeme od roku 2014, tedy již třetím rokem. Bohužel zastupitelé Volby pro Kladno, KSČM a ANO návrh vždy zamítli.

Close Menu

ODS Kladno

Ivana Olbrachta 60
27201 Kladno

E:info@odskladno.cz
T: 776 325 000