Po vysoké škole založil firmu na výrobu ekologických nákupních tašek. Zpočátku se tento nápad všem zdál jako šílený, jenže firma rostla a rostla. Dnes prodává produkty do 16 zemí světa a tašky od kladenské firmy můžete koupit v zemích jako Holandsko, Francie anebo třeba na druhém konci světa v Chile.

lukas-hanes-profil-foto

V roce 2013 jsem se začal zajímat o komunální politiku a vstoupil do místní ODS.

Na Kladně bydlím od narození. Mám ženu, dvě dcery, psa a chci tady prožít život. Proto chci, aby Kladno bylo městem, kde je radost žít. Chci, aby se s našimi penězi hospodařilo efektivně a transparentně. Chci žít ve městě, které má silnice, za které se nemusíme stydět. Chci, aby Kladno v kvalitě života a poskytovaných služeb patřilo ne ke špičce v okrese nebo kraji, ale ke špičce ve světě.

Ve volném čase hraju volejbal a běhám.

Lukášovy komentáře k aktuálnímu dění na Kladně můžete sledovat na facebooku.


Přepis předvolebního rozhovoru

Lukáš Hanes: Je čas na změnu

Jak byste zhodnotil uplynulé čtyři roky na Kladně.

Myslím, že uplynulé čtyři roky jde charakterizovat stručně. Katastrofální neschopnost.

Proč tak špatné vysvědčení?

Po posledních volbách se primátor ocitl v komfortní situaci. Vzal do vedení města lidi z VpK, KSČM a ANO, Lidi, kteří za funkci zvednou ruku pro cokoliv. Získal tak většinu v radě a drtivou převahu v zastupitelstvu, jako bonus díky rostoucí ekonomice, Kladno dostává na příjmech o 300 milionů víc, než tomu v bylo v letech po ekonomické krizi. Těžko se mohl vymlouvat na nedostatek peněz, nebo koaliční partnery. Mohl udělat cokoliv se mu zachtělo. Opravit silnice a chodníky ve většině města, postavit školky, modernizovat školy.

Výsledkem jsou opravené pergoly, popelnice pod zemí, nové lampy do Rozdělova. Na jaře před volbami začali narychlo lepit několik silnic. Podle způsobu, jakým se to dělá to vypadá, budeme rádi, když opravy přečkají zimu. Na Kročehlavy, Švermov, Dubí, Vrapice se zapomnělo.

Projekty, které za poslední čtyři roky vznikly, by měly být v takhle velkém městě pomyslnou třešničkou na dortu. Bohužel máme třešničku, ale zapomnělo se na dort.

A za ODS to bylo lepší?

ODS-Kladno-114-Hanes_Lukas-2096Já jsem v roce 2014 do ODS nešel, abych lidi plácal po zádech a říkal jim, jak je vše úžasné. ODS tady v podstatě se stejným týmem lidí, bez nějakého většího excesu, vedla město téměř 12 let. Byl by zázrak, aby neudělali chyby, dělali, ale město se rozvíjelo.

Můžeme tady vést debaty o architektonické kvalitě oprav, tam vidím rezervy, ale faktem je, že i v době krize město pod vedením ODS revitalizovalo celé čtvrti. Okolí Václaváku v Kročehlavech, náměstí Sítná, Podprůhon, Švermov, většina Sletiště. Vznikaly kilometry cyklostezek, začalo se odstraňováním ekologického znečištění v Poldovce. A teď?

V minulém roce prý město rekordně investovalo do oprav silnic. 260 milionů to je opravdu rekord, to tady nikdo nikdy do infrastruktury neinvestoval. Za to opravíte desítky kilometrů chodníků a silnic. Problém je, že já tady ty kilometry nových chodníků a silnic nemůžu najít.  V některých částech města se opakuje se situace z jara, kdy jezdíme týdny přes krátery v silnici, protože vyfrézovat a zalepit díru do 24 hodin, je pro firmu, kterou město vybralo nadlidský úkol.

Co považujete za největší problém současného Kladna?

ODS herny stopla a dala stavební uzávěru na ubytovny. Obojí bylo po posledních volbách zrušeno. Kladno trápí nárůst násilné trestní činnosti a nekvalitní infrastruktura. Radnice podává občanů a zastupitelům nepravdivé informace.

Z rozpočtu, který se zvyšuje, se stále více peněz projídá. Z Kladna se stala pracovní agentura, která zajištuje práci každému, kdo podpoří primátora. Jen za uměle vytvořená místa, zbytečné PR služby a reklamy utratíme tolik, že by se za to dala postavit jedna školka nebo opravit kilometry silnic. Bavíme se o desítkách milionů korun ročně v podstatě legálně vyvedených z rozpočtu.

Proto jdeme do voleb s heslem čas na změnu. Co se děje na Kladně teď, si další roky nemůžeme dovolit.

Jak se stavíte k zástavbě plánované Růžovém poli?

ODS je dlouhodobě proti a na tom se nic nezmění ani po volbách. Jde o poslední volnou rozvojovou plochu v té lokalitě a je nesmysl tam postavit další obchod, když téměř za rohem máte desítky tisíc metrů nevyužité plochy v bývalé Poldovce.

Jsme jedinou, stranou, která k celé věci od začátku jasné stanovisko a která bude mít i po volbách dostatečnou sílu změnit. Podporujeme referendum, aby si lidé mohli rozhodnout sami, zda to tam chtějí zabetonovat nebo lokalitu zachránit.

Vedení města si nechalo udělat průzkum ve kterém vyšlo, že lidé tam chtějí obchod.

Průzkum nechali udělat na vzorku 500 lidí který následně navýšili o 200. To spíš ukazuje, že jim nejdříve nevyšel, a tak ho naředili dalšími 200 hlasy i přesto že byl tak návodný, že bylo jen těžké odpovědět jinak.

Za co byste současné vedení města pochválil?

Hezky zvládají kulturní akce, prezentaci sebe samých za městské peníze a vůbec utrácení peněz. Dokončili projekty, které tu nechalo minulé vedení. Udělali dva zajímavé parky. Obecně plánování jim jde dobře, horší už je to s provedením. Buď je to nesmyslně drahé, odfláknuté nebo z plánů není nic. K čemu nám je cyklogenerel který tu patlali dva roky, když podle něj nevznikl ani metr cyklostezky?

Zkuste v kostce shrnout budoucí vizi ODS pro Kladno.

Dali jsme dohromady program Kladno+. Ještě nikdo na Kladně nešel do voleb s tak komplexní vizí pro to, jak tohle město změnit k lepšímu.

Prioritou jsou opravy silnic a fungující doprava. Znovu nastartovat revitalizace sídlišť.  Samozřejmě transparentní hospodaření, férové financování sportu, kultury a zdravé prostředí ve školách. Chceme, aby město dalo lidem možnost podílet se na rozhodování.