Skip to main content
Aktuality

Koronavirus – Nouzový stav přehledně: Co se teď bude dít na Kladně a v Česku.

By 12. 3. 2020No Comments

Vláda vyhlásila stav nouze na 30 dnů. Platí na území celé republiky a začal platit od dnešních 14 hodin. Co to znamená?

Bez názvu-1

Zákaz všech akcí, které mají více než 30 účastníků

Od pátečních 6 hodin ráno je zakázáno pořádání všech akcí, kterých by se zúčastnilo více než 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních, náboženských akcí, slavností, poutí, přehlídek, trhů a dalších akcí. Zákaz se však nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřební obřady.

Vláda zakázala vstup všem cizincům z rizikových oblastí.

Od soboty vláda zakázala vstup všem cizincům z rizikových oblastí. Na seznamu je 15 rizikových zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Dánsko a Belgie. Zastaven je i výdej víz a žádostí o krátkodobé i dlouhodobé pobyty v České republice.

Češi nesmí do rizikových zemí. 

Do 15 rizikových zemí uvedených v seznamu mají od soboty zakázáno jezdit čeští občané. Cesty na Slovensko a do Spojených států zakázaly tamní vlády.  Seznam rizikových zemí se průběžně mění.

Češi v cizině se budou moci vracet

Pro české občany, kteří se budou vracet z 15 zemí uvedených na rizikovém seznamu zůstane česká hranice otevřena. Omezena však bude hromadná doprava přes hranice. „Do pátku je možné využít autobus nebo vlak. Od půlnoci na sobotu už jen osobní dopravu. Všem českým občanům v zahraničí bude umožněn návrat,“ řekl Hamáček s tím, že po omezení veřejné dopravy už budou moci přes hranici jen po vlastní ose. Mohou je například vyzvednou se zvláštním povolením příbuzní autem.

Jak se uzavřou hranice

Na německých a rakouských hranicích budou o půlnoci z pátku na sobotu zavedeny kontroly. Hranice bude možné přecházet pouze na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm menších hraničních přechodů bude otevřeno pro přeshraniční styk. Ty jsou určeny především pro zmíněné občany České republiky, kteří pracují v Německu nebo v Rakousku.

Zavřené knihovny a restaurace

Od pátku vláda zakázala návštěvu posiloven, knihoven, diskoték a dalších podobných zařízení. Uzavřena budou celodenně i kina, divadla či diskotéky.

Omezuje se provoz restaurací. V pátek 13. března budou muset restaurace poprvé restaurace zavřít už ve 20 hodiny. Od soboty je pak provoz restaurací povolen jenom mezi 6. a 20. hodinou. V obchodních centrech od 5000 metrů čtverečních navíc restaurace musí zůstat zavřené celý den.

Provoz škol je omezen do odvolání

Zůstávají zavřené základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Nově byly uzavřeny základní umělecké školy, nařízení platí od pátečního rána. Mateřské školy zůstávají prozatím v provozu. Je na uvážení rodičů zda své děti do školky dají, nebo ho nechají doma.

Close Menu

ODS Kladno

Ivana Olbrachta 60
27201 Kladno

E:info@odskladno.cz
T: 776 325 000